Kültürler Arası Etkileşim Topluluğu - Kültürel Farklarımız Zenginliğimizdir

29 Mart 2019, Cuma 343

Artvin Çoruh Üniversitesi Kültürlerarası Etkileşim Topluluğu tarafından 28 Mart 2019 Perşembe günü Kültür Tanıtım Etkinliği tertiplendi. “Kültürel farklarımız zenginliğimizdir” temasında düzenlenen etkinlikte, Üniversitemizde öğrenim görmekte olan Azerbaycan, Afganistan, Suriye, Türkmenistan, Çad ve Irak uyruklu öğrencilerimiz tarafından ulusal kültürlere has çeşitli motiflere ve gösterilere yer verildi.

Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin Çoruh Üniversitesinin farklı kültürlere mensup öğrencilere kucak açtığını ve kültürlerarası etkileşimin dolayısıyla kültürel ahengin yaşatılmasına vesile olduğunu dile getirdi. Üniversitemizde kurulan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (TÖMER) öğrencilere dil ve kültürel uyum konusunda yardımcı olduğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki yurtdışından gelen öğrencilere yönelik “Burası sizler için gurbet değildir. Artvin Çoruh Üniversitesi sizin evinizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise bu programın, tarihten günümüze çok geniş bir coğrafyada harmanlanan kültür paydaşlığını simgelediğine dikkat çekti. Programda aynı zamanda Trabzon Hazara Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet Gül ve Artvin Göç İdaresi Müdürü Emre Canpolat birer konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlikte konuşmaların ardından gösterilere geçildi. Azerbaycan, Afganistan, Çad, Irak, Suriye ve Türkmenistan’dan gelen öğrencilerimiz tarafından yöresel halk oyunları gösterilerinin sunulduğu programda, farklı kültürlerde gündelik yaşantıyı resmeden sunumlara, tiyatro oyunlarına, şiirlere ve şarkılara yer verildi. Program sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve İl Göç İdaresi Müdürü Emre Canpolat’a Kültürlerarası Etkileşim Topluluğu öğrencileri tarafından, ülkelerinin simgesi haline gelen geleneksel kıyafetler giydirildi.

Etkinliğin devamında katılımcılara, ulusal ve yöresel mutfakları temsil eden ikramlarda bulunuldu.